Lista aktualności Lista aktualności

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie
na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Zapraszamy na stronę www.lasy.gov.pl, gdzie dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY i przygotowanej w niej aplikacji mapowej każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy. Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.  

Nadleśnictwo Łochów aktywnie włącza się w akcję i zaprasza do wspólnego sprzątania lasu, które odbędzie się w następujących miejscach:

  1. Użytek ekologiczny „Łopianka” – miejsce zbiórki: przy tablicy edukacyjnej w Łopiance, współrzędne GPS: 52.542202; 21.745399

Koordynator: Marta Gębicka, tel. 604 917 473

  1. Kompleks leśny wokół ścieżki dydaktycznej „Mój Las” – miejsce zbiórki: Leśniczówka Kamionna, Łochów, ul. 1 Maja 71, współrzędne GPS: 52.524497; 21.710831

Koordynator: Hubert Kowalewski, tel. 600 212 392

  1. Kompleks leśny przy rezerwacie „Kantor Stary” – miejsce zbiórki: Leśniczówka Ruchna, Ruchenka 7A, współrzędne GPS: 52.363852; 22.084744

Koordynator: Marcin Chawałkiewicz, tel. 602 608 957

 

Akcja odbędzie się 20 września 2019r. (piątek) w godzinach 11:30 – 13:30. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy uczniów od 12 lat oraz dorosłych. Nadleśnictwo Łochów zapewnia rękawice i worki na śmieci oraz zadba o utylizację zebranych odpadów.

 

Zapraszamy!