Asset Publisher Asset Publisher

Zurück zur Seite

Ochrona przyrody

Ochrona przyrody

Dbałość o ochronę przyrody, a zwłaszcza zachowanie jej najcenniejszych elementów stanowi ważny punkt działalności Nadleśnictwa. W zasięgu działalności Nadleśnictwa Łochów znajduje się siedem rezerwatów przyrody. Północna część Nadleśnictwa znajduje się w zasięgu Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Dolina środkowego Liwca zalicza się do Siedlecko – Węgrowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Teren Nadleśnictwa prawie w całości mieści się w zasięgu obszaru objętego koncepcją programową Zielonych Płuc Polski.

 Nadbużański Park Krajobrazowy.
Park utworzony w 1993 roku zajmuje obszar około 54,2 tyś. ha (wraz z otuliną 77 tyś ha). Leży na pograniczu trzech regionów historyczno – kulturowych: Kurpiów, Mazowsza i Podlasia. Na terenie Parku znajduje się wiele zabytków budownictwa wiejskiego, dworskiego i kościelnego oraz miejsc pamięci narodowej. W zasięgu Parku znajduje się 9,84 tyś. ha gruntów nadleśnictwa. Nadbużański Park Krajobrazowy tereny najcenniejsze przyrodniczo i ekologicznie, położone w dolinie Bugu, gdzie występują bogate zbiorowiska roślinności wodnej, szuwarowej i bagiennej. Bogata i zróżnicowana flora liczy około 800 gatunków roślin naczyniowych, w tym ponad 30 gatunków objętych ochroną całkowitą, 10 gatunków podlegających ochronie częściowej oraz 118 zaliczanych do rzadkich. Występują tu: fiołek wyniosły zanikający w skali europejskiej, wiciokrzew pomorski, oleśnik górski, przeńce – polny i grzebieniasty, goryczka krzyżowa i gorzkawa, storczyk kukawka. Rzadziej spotykane są rosiczka okrągłolistna , widłak torfowy i rojnik pospolity. O bardzo wysokich walorach faunistycznych decydują zespoły lęgowe ptaków zasiedlające tereny zalewowe doliny Bugu. Ten odcinek Bugu znajduje się w granicach ostoi ptaków o randze europejskiej. Nieregularne koryto Bugu sprzyja gniazdowniu takich gatunków jak dzierzba rudogłowa, zimorodek, jaskółka brzegówka i brodzik piskliwy.


Rezerwaty przyrody.

Rezerwaty przyrody to obszary objęte ochroną dla zachowania w stanie naturalnym lub mało zmienionym zbiorowisk roślinnych, określonych gatunków roślin i zwierząt jak też elementów przyrody nieożywionej. Na gruntach Nadleśnictwa Łochów znajduje się siedem częściowych rezerwatów przyrody.

Czaplowizna. Jest to rezerwat fitocenotyczny. Istnieje od 1980 roku i obejmuje powierzchnię 212,86 ha. Położony jest w obrębie Łochów na terenie Leśnictwa Wielgie. Przedmiotem ochrony jest las ze stanowiskami wielu chronionych gatunków roślin i ptaków. Podstawowymi walorami przyrodniczymi są naturalne i zbliżone do nich zbiorowiska roślinne takie jak: subkontynentalny bór świeży, śródlądowy bór wilgotny, kontynentalny bór mieszany, ols torfowcowy, łozowisko, torfowisko wysokie oraz brzezina bagienna. W rezerwacie wyróżniono 22 gatunki roślin chronionych, m.in. widłak goździsty i jałowcowaty, kosaciec syberyjski, kruszczyk szerokolistny, listera jajowata, konwalia majowa, płucnica islandzka i bagno zwyczajne. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 46 gatunków ptaków lęgowych, m.in. bociana czarnego, kruka, jastrzębia, myszołowa, brodźca samotnego, słonkę oraz kilka gatunków dzięciołów i sikor.

Jegiel. Rezerwat fitocenotyczny, utworzony w 1981 roku na powierzchni 18,54 ha, położony w obrębie Łochów na terenie Leśnictwa Szumin. Przedmiotem ochrony jest zachowany w naturalnym stanie fragment borealnej świerczyny na torfie będącej rzadkością na Nizinie Podlaskiej w tzw. pasie bezświerkowym. W części północnej wytworzyły się zbiorowiska olsów: porzeczkowych i torfowcowych oraz niewielkie płaty kontynentalnego boru bagiennego i łęgu jesionowo – olszowego. W rezerwacie występuje wiele gatunków roślin chronionych m.in. widłak torfowy, goździsty i jałowcowaty oraz rosiczka okrągłolistna, listera jajowata i bagno zwyczajne. W rezerwacie występuje ponad 200 gatunków grzybów, a jego obszar wraz z okolicznymi lasami stanowi ostoję dzików i łosi.

Śliże. Rezerwat fitocenotyczny położony w obrębie Łochów na terenie Leśnictwa Urle. Powstał w 1981 roku i zajmuje powierzchnię 44,29 ha. Centralną częścią rezerwatu są dwa jeziorka dystroficzne charakteryzujące się ograniczoną produktywnością i niedostatkiem substancji pokarmowych oraz bogactwem substancji próchnicznych. Zachowanie w naturalnym kształcie tych jeziorek jest podstawowym celem ochronnym tego rezerwatu. Wody jeziorek otoczone są pasem torfowiska z wyraźną sukcesją brzozy. W rezerwacie wyróżniono wiele gatunków roślin rzadkich i chronionych, rosną tam: grzybienie białe, rosiczka okrągłolistna, grzybieńczyk wodny, widłak jałowcowaty, kalina koralowa, konwalia majowa, bagno zwyczajne i brzoza czarna. Na terenie rezerwatu występuje piżmak, gniazduje łabędź niemy, dzikie kaczki. Zagrożeniem dla przyrody rezerwatu jest nielegalne wędkowanie.

Kantor Stary. Rezerwat utworzony w 1996 roku na powierzchni 95,43 ha. Położony w obrębie Węgrów Leśnictwo Ruchna. Jest to rezerwat fitocenotyczny, gdzie ochronie podlegają lasy sosnowo – jesionowo – dębowe tworzące zbiorowiska grądów wysokich, typowych i niskich. Osobliwością rezerwatu jest występowanie kilku gatunków storczyków i wawrzynka wilczełyko oraz licznych gatunków ptaków, m.in. krogulca i brodźca samotnego. Rezerwat, położony w blisko tysiąchektarowym uroczysku jest również ostoją dla jeleni, dzików i saren.

Moczydło. To rezerwat faunistyczny utworzony w 1991 roku na powierzchni 58,08 ha w Leśnictwie Stoczek. Przedmiotem ochrony jest śródleśne jeziorko wraz z otaczającymi je torfowiskami drzewostanami wspólnie tworzącymi miejsca lęgowe rzadkich gatunków ptaków i płazów. Stwierdzono tu występowanie ponad 60 gatunków ptaków lęgowych m.in. perkozek, kaczka krzyżówka, czernica i cyraneczka, kurka wodna, błotniak stawowy i brodziec samotny oraz blisko 20 – zalatujących w tym żuraw, cyranka, rybitwa zwyczajna i mewa śmieszka. Z okolicznymi lasami związane są takie gatunki jak: jastrząb, myszołów, kruk i turkawka oraz kilka gatunków dzięciołów, pokrzewek i muchołówek. Gromadę płazów reprezentuje żaba wodna oraz ropucha szara i zielona. Do ciekawszych roślin chronionych występujących w rezerwacie należą: grzybieniebiałe, traganek szerokolistny, bagno zwyczajne i wawrzynek wilczełyko.

Wilcze Błota. Rezerwat należy do typu rezerwatów krajobrazów ekologicznych. Powstały w 1996 roku zajmuje obszar 89,26 ha. Położony jest na obrębie Łochów w Leśnictwie Kamionna. Ochroną objęto atrakcyjny krajobrazowo obszar bagien, torfowisk i łąk wraz z sąsiadującymi borami świeżymi, wilgotnymi oraz olsami. Podstawowym walorem rezerwatu jest kompleks bagien, torfowisk i podmokłych łąk zachowanych w stanie zbliżonym do naturalnego. W rezerwacie można znaleźć storczyki, widłaka jałowcowatego i goździstego.

Mokry Jegiel. Najmłodszy rezerwat na terenie Nadleśnictwa Łochów utworzony w 2002 roku na powierzchni 114,98 ha. Rezerwat typu faunistycznego położony w obrębie Łochów w Leśnictwie Sadowne. Celem rezerwatu jest ochrona stanowisk lęgowych ptaków charakterystycznych dla lasów na siedliskach wilgotnych i mokrych. Należą do nich: słonka, dudek, grubodziób, potrzos i kilka gatunków sikor. Wśród zbiorowisk roślinnych przeważają olsy, występują też kontynentalny bór mieszany i subkontynentalny bór wilgotny.


Pomniki przyrody.

Na gruntach Nadleśnictwa Łochów znajduje się 37 pomników przyrody. Niemal wszystkie pomniki to drzewa a wśród nich 5 sosen pospolitych i jedna grupa sosnowa, 23 dęby szypułkowe i dwie grupy dębowe, 1 sosna wejmutka, jedna grupa świerkowa, 2 lipy drobnolistne oraz jedna grupa klonów pospolitych i lipy drobnolistnej. Najokazalszym pomnikiem przyrody w Nadleśnictwie Łochów jest lipa drobnolistna o obwodzie 640 cm i wysokości 27 m przy siedzibie leśnictwa Miednik oraz rosnący na terenie tego leśnictwa dąb szypułkowy o obwodzie 525 cm i wysokości 25 m. Ciekawym drzewem jest sosna pospolita „Szczudlak” rosnąca z odkrytym przed kilkudziesięciu laty systemem korzeniowym, który przypomina swoim wyglądem szpony olbrzymiego prehistorycznego ptaka. Interesujący pomnik przyrody stanowi także kolonia kilkudziesięciu mrowisk usytuowana na terenie leśnictwa Wronów.