Wydarzenia Wydarzenia

XI HUBERTUS WĘGROWSKI

 

Leśnicy, myśliwi, rolnicy i jeźdźcy z Mazowsza i Podlasia po raz kolejny obchodzili swe święto. W tym roku spotkali się w Łochowie, a uroczystości wpisały się w jubileusz 95-lecia Lasów Państwowych i Polskiego Związku Łowieckiego oraz 50-lecie Miasta Łochowa.

Wczesnym rankiem w sobotę 19 października na terenie Pałacu w Łochowie odbyła się uroczysta zbiórka myśliwych. Przed wyjazdem na teren obwodów łowieckich ślubowanie od nowych adeptów łowiectwa odebrał łowczy okręgowy.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się paradą św. Huberta, która przeszła spod kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Łochowie na teren Pałacu. W pochodzie uczestniczyli leśnicy, myśliwi, rolnicy i jeźdźcy.

Następnie uroczystą mszę świętą odprawił ordynariusz drohiczyński ksiądz biskup Grzegorz Sawczuk. Homilię wygłosił biskup senior Antoni Pacyfik Dydycz. Zwracając się do zebranych, przypomniał sylwetkę śp. profesora Jana Szyszko, podkreślając jego zasługi dla polskiego leśnictwa i łowiectwa. Były trzykrotny minister środowiska, profesor nauk leśnych, leśnik, myśliwy i polityk zmarł 9 października w wieku 75 lat.

            Ważnym momentem Hubertusa było uroczyste przekazanie sztandaru Siedleckiej Organizacji Łowieckiej. W imieniu fundatorów sztandaru symbolicznego wbicia gwoździ dokonali Krystyna Szyszko, małżonka oraz Andrzej Szyszko, brat śp. profesora Jana Szyszko.

            Za zaangażowanie w organizację Hubertusa Węgrowskiego symbolicznymi „Dzwonami św. Huberta” wyróżnieni zostali dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie – Marek Roman i Białymstoku – Andrzej Józef Nowak oraz przewodniczący Siedleckiej Organizacji Łowieckiej Bartłomiej Kurkus.

Obchody Hubertusa były również okazją do uhonorowania zasłużonych leśników i myśliwych. Kordelasy leśnika polskiego otrzymali: Włodzimierz Tymiński – emerytowany leśniczy ds. łowiectwa w Nadleśnictwie Łochów, Krzysztof Kądziela – kustosz Muzeum Leśnictwa i Łowiectwa w Sadownem oraz Wojciech Szostak – nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów.

Posłanie do uczestników i organizatorów XI Hubertusa Węgrowskiego skierowali: wicemarszałek Senatu Maria Koc, premier Mateusz Morawiecki, minister środowiska Henryk Kowalczyk, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, prezes Naczelnej Rady Łowieckiej prof. Paweł Piątkiewicz oraz patron honorowy uroczystości, dyrektor generalny Lasów Państwowych dr inż. Andrzej Konieczny. W swych wystąpieniach podkreślali rolę i znaczenie polskiego leśnictwa i łowiectwa. Wszyscy przypominali również przesłanie profesora Jana Szyszko, by polscy myśliwi, leśnicy i rolnicy wspólnie działali dla dobra ojczystej przyrody.

            Hubertus Węgrowski, którego współorganizatorami były RDLP w Warszawie i Białymstoku, a także Polski Związek Łowiecki - Okręg Siedlecki, to również prezentacja modelu i dorobku przyrodniczego LP. Stanowiska edukacyjne przygotowały Nadleśnictwo Łochów oraz leśne kompleksy promocyjne „Puszcza Knyszyńska” i „Puszcza Białowieska”.

Goście Hubertusa mieli również możliwość degustacji zdrowej żywności z polskich lasów, w tym produktów dostępnych pod marką „Dobre z lasu”, poznania dorobku kół łowieckich Mazowsza i Podlasia, jak również, wzięcia udziału w konkursach i zabawach dla dzieci.

Odwiedzający leśne stanowiska podkreślali znaczenie działań edukacyjnych podejmowanych przez leśników, cieszyli się również z możliwości bezpośredniej rozmowy i uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące lasów.

Na zakończenie Hubertusa wystąpił zespół Golec uOrkiestra.