Asset Publisher
Lasy nadleśnictwa
Lasy Nadleśnictwa Łochów rozlokowane są w licznych kompleksach wśród rolniczego krajobrazu równin mazowieckich, w odległości około 50 km od Warszawy.
W terytorialnym zasięgu nadleśnictwa (1211 km2) lesistość wynosi 34% i jest znacznie wyższa od średniej krajowej, przy czym lasy państwowe zajmują powierzchnię 16,8 tys. ha, natomiast lasy prywatne, nad którymi nadleśnictwo sprawuje nadzór, zajmują ponad 21 tys. ha.
Wśród przeważających obszarów lasów sosnowych sadzonych na zdegradowanych glebach, w wielu miejscach zachowały się fragmenty ekosystemów o wysokiej naturalności. Obiekty te obecnie objęte są różnymi formami ochrony, by ocalić i rozpowszechniać ich naturalne zasoby przyrodnicze.
Do podstawowych funkcji gospodarki leśnej należy ochrona przyrody. Najcenniejszym i największym obiektem przyrodniczym w Nadleśnictwie Łochów jest dolina rzeki Bug. Na jej terenie utworzono Nadbużański Park Krajobrazowy, który wraz z otuliną zajmuje północną połowę nadleśnictwa, stanowiącą niegdyś prastarą Puszczę Kamieniecką.
Zarówno rzeka Bug jak i Liwiec wraz z przylegającymi terenami objęte zostały Europejską siecią ekologiczną NATURA 2000 gdzie chronione są rzadkie siedliska i zwierzęta. Łącznie na terenie nadleśnictwa znajduje się 6 obszarów Natura 2000. W naszych lasach utworzonych zostało: 8 rezerwatów, 26 użytki ekologiczne, 38 pomników przyrody oraz Siedlecko-Węgrowski Obszar Chronionego Krajobrazu.
Bliskość aglomeracji stołecznej oraz bardzo atrakcyjne położenie, w widłach rzek Bug i Liwiec, sprawiają, że nasze lasy są masowo wykorzystywane jako teren weekendowych i wakacyjnych wyjazdów rekreacyjnych. Lasy przygotowane są na przyjęcie licznych gości – wytyczono szlaki turystyki pieszej, rowerowej i konnej, urządzono parkingi i miejsca postoju pojazdów, a także pola rekreacyjne i biwaki.