Lista aktualności Lista aktualności

Charakterystyka przyrodniczo - leśna

Obszar Nadleśnictwa Łochów zgodnie z regionalizacją przyrodniczo - leśną zalicza się do Krainy Mazowiecko – Podlaskiej, Dzielnicy Niziny Podlaskiej i Wysoczyzny Siedleckiej oraz do Mezoregionu: Wysoczyzny Siedleckiej, Równiny Wołomińsko – Garwolińskiej i Doliny Dolnego Bugu.

   Od strony północnej na odcinku około 50 km między miejscowościami Glina i Kamieńczyk naturalną granicę nadleśnictwa stanowi rzeka Bug. Jej największym dopływem, na naszym terenie, jest rzeka Liwiec z dopływami: Lubiewką, Osownicą, Kobylanką i Miedzanką . Przecina ona obszar nadleśnictwa na długości około 70 km wijąc się malowniczymi zakolami między Węgrowem a Łochowem i kończy swój bieg w okolicach Kamieńczyka.
      Obszar nadleśnictwa z racji położenia w zasięgu zlodowacenia środkowopolskiego jest ubogi w naturalne zbiorniki wodne. Wielkość opadów atmosferycznych jest mała i waha się od 500 do 600 mm (w okresie wegetacyjnym od 180 do 200 mm). Z tego powodu bardzo istotną rolę dla utrzymania stabilnych stosunków wodnych odgrywają bagna i torfowiska (łącznie ponad 385 ha) oraz nieliczne jeziorka i zbiorniki tworzące miejsca naturalnej retencji wody opadowej.
      Teren nadleśnictwa pozostaje pod wpływem klimatu kontynentalnego. Występują tu duże wahania średnich temperatur w ciągu roku od –3 do –5 °C w styczniu do + 18 °C   w lipcu. Średnia roczna temperatura wynosi 7,5 °C. Okres wegetacyjny trwa 200 – 210 dni.
      Znaczna część obrębu Łochów jest równinna z niewielkimi wahaniami wysokości w granicach 110 – 130 m n.p.m., natomiast teren obrębu Węgrów jest bardziej falisty i urozmaicony wzgórzami ostańcowymi wznoszącymi się do 190 m n.p.m. 
      Dominującym typem gleb na terenie Nadleśnictwa Łochów są gleby rdzawe (40,4%). Drugim co do wielkości zajmowanej powierzchni typem glebowym są gleby glejobielicowe (18,6%). Trzecim natomiast gleby bielicowe (12,4%).

Lasy Nadleśnictwa Łochów rozrzucone są w 175 kompleksach z czego ponad połowa to kompleksy o powierzchni poniżej 5 ha. Przeważającym typem siedliskowym są siedliska boru świeżego oraz borów mieszanych: wilgotnego i świeżego. Dominujący gatunek lasotwórczy to sosna o udziale 83%.